Infusion Knowledge Base

    Sorry, we didn't find any relevant articles for you.

    Send us your queries using the form below and we will get back to you with a solution.

    Product Valuation Report

    The system is unable to retain the Cost price at any given point.  
    If you receive an Apple in February for $1.00, in March for $1.25 and again in May for $1.55.

    Printing the Product Valuation Report in April will show the cost price as $1.25.  But if you were in May and ran the report dated February it would value the stock at the cost price of $1.55, because the cost price has increased.

    Purchasing a Banana in February for $1.00 and this does not increase in the consecutive months,  the Banana will show the same cost price for each month.
    This is why we recommend that you print or save the Product Valuation reports each month.

    Was this article helpful?

    Still can't find what you are looking for?

    Our award-winning customer care team is here for you.

    Contact Support

    Powered by